
A 2022-ben, az EU kezdeményezésére létrehozott Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) április 30-i, megismételt ülésén sem sikerült elfogadni a KEMCS 2024. évről szóló jelentését.
A KEMCS tagjai az év elején két párhuzamos jelentéstervezetet készítettek: a civil tagok és a kormányzati szereplőket képviselő tagok is kidolgozták saját tervezetüket. Mindkét jelentéstervezet célja az volt, hogy a KEMCS 2024. évi jelentésének közös alapját képezzék. Ugyanakkor a két dokumentum között komoly tartalmi és hangsúlybéli különbségek voltak. A törvényben előírt határidő (március 15.) előtt tartott KEMCS ülésen a jelentés elfogadásáról szóló szavazás április 30-ra elnapolásra került azzal, hogy addigra próbáljon a civil és az állami oldal konszenzusra jutni.
A KEMCS civil tagjai azt javasolták, hogy a kormányzati delegáltak a civilek jelentéstervezetéből kiindulva állítsák össze a megvitatásra szánt konszenzusos szövegváltozatot. A közös szerkesztési munkára azonban végül nem került sor. Az állami oldal öt hét elteltével, április 17-én a civil tagok közreműködése nélkül elkészítette az általuk egységesnek szánt újabb jelentéstervezetet.
A KEMCS kormányzati tagjai által javasolt második, április 17-i jelentéstervezet, bár átemelt több, a civilek által megfogalmazott gondolatot, alapvetően továbbra sem vetett számot a magyarországi korrupció természetével és súlyosságával. A javasolt jelentés az elmúlt évek korrupciós botrányai közül egyetlen esetet sem nevezett meg és még a korrupció magyarországi jelenlétére utaló megállapításokat is kerülni igyekezett.
A KEMCS civil tagjai számára második olvasatban is elfogadhatatlan volt az állami delegáltak által készített ilyen koncepciójú jelentéstervezet. A kialakult helyzetben a KEMCS Koordinációs Almunkacsoportjának civil társelnöke lemondott a pozíciójáról.
Az április 30-i KEMCS ülésen előterjesztésre, megvitatásra és szavazásra került mind az eredeti, még februárban lezárt civil jelentéstervezet, mind pedig az állami szerveket képviselő tagok által jegyzett április 17-i tervezet. Az állam által delegált tagok véleménye szerint a civil jelentéstervezet elfogadhatatlan volt, mivel politikai állásfoglalásokat tartalmaz. A civil tagok ezzel szemben elengedhetetlennek tartják annak egyértelmű megfogalmazását, hogy Magyarországon a korrupció súlyos megnyilvánulási formái is jelen vannak, ezek közül a legirritálóbbakat az éves jelentésben meg kell említeni, és ezt figyelembe véve kell a szakmai javaslatokat megtenni.
A szavazáson egyik tervezet sem kapott többséget: az állami tervezet a civil tagoktól nem kapott támogatást, míg a civil tervezetet az állami tagok egységesen elutasították. Ezért nem sikerült a KEMCS 2024. évre vonatkozó, törvényben előírt jelentését elfogadni.
A nem kormányzati szereplőket képviselő KEMCS tagok, élve a 2022. évi XXVII. törvény 53. §-ban biztosított lehetőséggel, úgy döntöttek, hogy az általuk készített, február 28-án lezárt eredeti dokumentum egészét változatlan tartalommal, árnyékjelentésként nyilvánosságra hozzák.