Skip to content

Transparency-Soma Díj

A Soma Díjat barátai alapították a fiatalon elhunyt kitűnő újságíró, Gőbölyös Soma emlékére 2001-ben.  A díj legfőbb célja, hogy támogassa azt a műfajt, melyben ő a legaktívabb volt, az oknyomozó újságírást.

Így ír Somáról egy jó barátja:

Soma vérbeli újságíró volt: eltökélten és megvesztegethetetlenül kutatta a felszín mögött rejlő igazságot. Jó érzékkel válogatta meg témáit, amelyek szereplőit sokszor bálványromboló módon kezelte. Azok a történetek izgatták, amelyeket nem lehetett kényelmesen beleilleszteni az újságírás szokványos sémáiba, így ritkán foglalkozott például politikai korrupcióval. Inkább szociológiai és erkölcsi indíttatásúnak mondható vizsgálódásait olyan társadalmi és üzleti jelenségek, folyamatok leleplezésére összpontosította, melyek skálája a szomorúan nevetségestől az igazán tragikusig terjedt.
A házaló ügynökök tevékenysége vagy a becsapós pénzügyi konstrukciók éppúgy érdekelték, mint a lakásmaffia működése és a tagjai által alkalmazott zsarolási technikák. Hivatása részének tekintette, hogy láthatóvá tegye azt a szabad versenyt megcsúfoló, rejtett és tisztességtelen koreográfiát, amelyet követve a piac domináns szereplői tönkreteszik konkurenseiket. Olyan, az első pillantásra talán nem túl jelentősnek tűnő ügyek, mint a tévédekóderek illegális gyártása, a borhamisítás vagy a számítástechnikai alkatrészek feketeimportja, a tolla alatt vádirattá váltak. Vádirattá a gazdaság és a közügyek rossz szabályozása, illetve a törvények végre nem hajtása ellen. Éles szemmel figyelte az üzleti és közéleti hamiskártyázást, csalásokat fedezett fel és leplezett le az élet sok kisebb-nagyobb szegletében.

Soma humorral, ám soha nem lenézően, szkeptikusan, de sosem cinikusan, egy kultúrantropológus érzékenységével és függetlenségével közelítette meg témáit. Munkáját mindig áthatotta és néha talán vissza is fogta kissé az a moralitás, amely a kisemmizettekkel, a társadalom peremére szorultakkal való együttérzésben fejeződött ki. A fiatalkorúak nevelőintézeteiről vagy a hajléktalanokról írt cikkeiben az együttérzés intenzitását saját gyermekkorának tapasztalata is fűtötte.

A gyengék iránti szolidaritás Somában az autonómia és az egyéniség méltósága iránti elkötelezettséggel párosult. Az eutanázia kérdése számára a személyiség autonómiája és méltósága megvédésének lényeges paradigmájává vált. Szenvedélyesen karolta fel ezt az ügyet, egészen addig, míg – saját bevallása szerint – minden arra irányuló próbálkozása csődöt mondott, hogy megértően belehelyezkedjen egy haldokoló perspektívájába. Az eutanáziáról szóló megható rádióriportjai kísértetiesen visszhangoznak barátai és családja fülében, azokéban, akik tanúi voltak a rák ellen folytatott harcának. E harc 2000. augusztus 27-én, 36 éves korában ért véget.

A díjat 2016 óta a Transparency International Magyarország adja át

A Transparency International Magyarország 2016-ban adta át először a díjat. Szívesen vettük át ezt a feladatot a Soma Alapítványtól, mert elkötelezettek vagyunk a nyomozó újságírás és a médiaszabadság mellett. A tényfeltárás fontos eleme annak a korrupció ellenes küzdelemnek, amelyet a Transparency folytat immár több mint száz országban.

GYAKORLATI TUDNIVALÓK A „TRANSPARENCY – SOMA” DÍJ PÁLYÁZATRÓL 

Ki jelölhető? 

Tényfeltáró, valamely magyarországi társadalmi, politikai, illetve gazdasági visszásságra fényt derítő, a kiírás évében megjelent vagy még publikálatlan újságcikk vagy cikksorozat szerzője/szerzői. A pályázatra nem jelölhető olyan cikk, amely korábban díjazottként szerepelt a Transparency International Magyarország Alapítvány oknyomozó újságírói mentorprogramjában. 

Ki jelölhet? 

Bárki. A díjra az azt elnyerni kívánó személy maga is pályázhat, de jelölheti őt más természetes személy vagy szervezet, illetve szerkesztőség is. 

Mit kell tartalmaznia a pályázatnak? 

A jelölés alapjául szolgáló írásművet Word (.doc vagy .docx) formátumban várjuk (ha másképpen nem megoldható, a nevezést PDF formátumban is elfogadjuk). 

Továbbá: 

  • ha megjelent a cikk, akkor online médium esetében annak az elérhetőségét (linkjét), nyomtatott lap esetében pedig a megjelent cikket pdf formátumban; 
  • amennyiben a cikk a nevezésig nem jelent meg, abban az esetben a kiírás évének végéig, december 31-ig publikálni kell. Ellenkező esetben a cikket a zsűri nem tudja elfogadni. 
  • a jelölt nevét, elérhetőségeit, valamint a jelölő nevét és elérhetőségeit (e-mail cím, levelezési cím és telefonszám); 
  • ha a cikkel kapcsolatban helyreigazítási kérelmet nyújtottak be, akkor a pályázó köteles arról tájékoztatni a pályázat kiíróját. 

FIGYELEM!  

A pályázatra beküldött pályaműveknek a következő formai követelményeknek kell megfelelniük: 

  • az eredeti cikknek, vagy sorozatnak magyar nyelvűnek kell lennie 
  • a pályaműhöz illusztrációként tartozhat interaktív tartalom (táblázat, grafikon, beépülő videó, stb.), azonban az elbírálás során a zsűri elsősorban a szöveges tartalmat értékeli 
  • tisztán videós anyagot (dokumentumfilm, interjú, stb.) nem áll módunkban elfogadni! 
  • egyedülálló cikk esetében a benyújtott pályázat nem lehet hosszabb 70 ezer karakternél (szóközökkel), cikksorozat esetében 120 ezer karakternél (szóközökkel). Amennyiben a cikksorozat meghaladná a terjedelmi korlátot, kérjük, a jelölő személy válassza ki azt a pályaművet, melyet a legjobb minőségűnek, illetve leginformatívabbnak találja! 

Hová és milyen határidővel küldendő be a pályázati anyag? 

A pályaműveket az adott évi kiírásban meghatározott határidőig várjuk a pályázatban megadott címre.

A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el, melynek tagjai: 

  • Bogár Zsolt újságíró, a DW Magyar kiadásának vezető szerkesztője 
  • Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója  
  • Stumpf András újságíró, a Válasz Online egyik alapítója  
  • Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója 

Lőke András, korábban a Gőbölyös József „Soma” Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Díj egyik alapítója több, mint két évtized után 2023-ban úgy döntött: visszalép a Transparency-Soma díj zsűrijének elnöki tisztségéből. András elévülhetetlen érdemeket szerzett a Díj létrehozásában, kitartó, két évtizedes munkáját a TI Magyarország és a TI-Soma Díj zsűrije ezúton is köszöni! Lőke András visszalépését követően a zsűri egyhangúlag úgy döntött, hogy Bogár Zsolt újságírót, a Deutsche Welle magyar kiadásának vezető szerkesztőjét választja tagjai közé. 

További kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal a somadij@transparency.hu címen. 

Kapcsolódó hírek

Transparency – SOMA díj – várjuk a 2024-es év legjobb oknyomozói cikkeit! 

„A kormánypárti médiának a valóság már nem szempont, az egyetlen cél a regnáló kormányoldal hatalomban tartása”

Bemutatkoznak a TI Magyarország új kiadványai! 

A Direkt36 újságírói nyerték a 2023. évi Transparency-Soma Díjat

Transparency – SOMA díj – várjuk a 2023-as év legjobb oknyomozói cikkeit! 

„20 éve a rémálmaimban sem gondoltam, hogy ilyen körülmények között kell újságíróként dolgozni” 

Megvan a 2022. évi Transparency-SOMA Díj nyertese

Várjuk az idei év legjobb oknyomozó cikkeit!

A Direkt36 újságírója nyerte az idei Transparency-Soma Díjat

Idén is meghirdetjük a Transparency – SOMA díjról szóló pályázatunkat

×