Az oknyomozói mentorprogramról
A társadalmi szemléletformálás és a fiatalok elkötelezettségének javítása a korrupció elleni küzdelem mellett évek óta kiemelt célunk. Oknyomozói mentorprogramunkkal a legfőbb törekvésünk az, hogy lehetőséget adjunk az újságírás iránt érdeklődő, de tapasztalattal még nem rendelkező fiataloknak a szakma alapvető szabályainak és módszereinek megismeréséhez.
A TI Magyarország „Ezért lettem újságíró” című videósorozata, melyben Ónody-Molnár Dóra úújságíró, Pethő András. a Direkt36 oknyomozó portál alapítója, ügyvezető igazgatója, valamint Zöldi Blanka, a Lakmusz főszerkesztője beszél az újságírói tapasztalatairól, elérhető a Youtube-csatornánkon.
Minden évben öt tapasztalt, nagy ismertségnek örvendő újságírót kérünk fel, hogy vegyenek részt mentorként a programban. Az elmúlt években olyan szerkesztőségekkel működtünk együtt, mint az Átlátszó, a HVG, a Szabad Európa vagy a Telex.
Évről évre arra is kiemelt figyelmet fordítunk, hogy a vidék hangjának is teret adjunk. Így minden évben felkérjük mentornak mások mellett a debreceni Debreciner, a pécsi Szabad Pécs, vagy épp a szombathelyi Nyugat.hu szerkesztőségének egyik munkatársát, hogy vegyen részt mentorként a programunkban.
Hogyan zajlik a program?
- Minden évben tavasszal hirdetjük meg az oknyomozói mentorprogramra a pályázati lehetőséget, melyre az érdeklődők egy rövid életrajzzal, és egy témajavaslattal jelentkezhetnek. A pályázókat a TI Magyarország a mentorokkal egyetértésben választja ki.
- A mentorok és mentoráltjaik ezt követően kezdik meg a közel fél éven át tartó közös munkájukat, melynek alapja az együttműködés és a kölcsönös bizalom. A mentor és a mentorált együtt alakítja ki a munkatervet és közösen határozza meg a munkamódszereket, a határidőket és a felelősségi köröket. A folyamatos online kapcsolattartás mellett a mentorok és mentoráltjaik rendszeresen személyesen is találkoznak, hogy megosszák egymással az információikat.
- A mentorprogramban továbbá online és offline workshopokat is szervezünk, melyeken a mentoroknak és a mentoráltaknak a részvétel kötelező. A workshopok bevezetést nyújtanak az újságírói szakma alapvető szabályaiba, a cikkek megírásának módszereiről és az ahhoz szükséges információk beszerzésébe és feldolgozásába.
- A mentorok vállalják, hogy a programban született cikkeket határidőig megjelentetik egy online portálon, és-vagy egy nyomtatott újságban. Az írásokat a mentorok és mentoráltjaik közösen jegyzik.
Ki bírálja el az elkészült írásokat?
A határidőig elkészült írásokat egy szakmai zsűri bírálja el három fő kritérium alapján: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség.
A zsűri tagjai:
- Bogár Zsolt, a Deutsche Welle Magyar vezető szerkesztője;
- Martin József Péter, a Transparency International (TI) Magyarország ügyvezető igazgatója;
- Stumpf András, újságíró, a Válaszonline.hu társalapítója és
- Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója.
Az oknyomozói mentorprogramról szóló tájékoztató füzetünk letölthető erről a linkról.
A média szerkezetéről, az oknyomozói újságírás előtt álló kihívásokról, és a fiatal korosztályok tartalomfogyasztási szokásairól szóló, Tények és tévképzetek: a média valósága és a korrupció című kiadványunk, melyben Guld Ádám médiakutató, a Pécsi Tudományegyetem docense, Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró, a Direkt36 munkatársa, a VSquare alapító-szerkesztője, valamint Bálint Judit újságíró, a Kispolgár című gyerekeknek szóló közéleti lap munkatársa írásai olvashatók, letölthető magyar és angol nyelven a honlapunkról.