A jogállamiság kulcsfontosságú a demokrácia működése, a gazdasági növekedés és a társadalmi jólét biztosítása szempontjából. Egy olyan rendszerben, amelyben a jogállamiság elve érvényesül, a hatalmi ágak szétválnak, ami biztosítja az alapvető politikai, gazdasági és állampolgári szabadságjogokat. Jogállamban a fékek és ellensúlyok rendszere, valamint a jogi korlátok megakadályozzák a közhatalom önkényes gyakorlását, az intézmények átláthatóan és demokratikusan működnek, a kormányzás elszámoltatható, az igazságszolgáltatás független, a sajtó szabad és plurális a média, valamint hathatós a korrupció elleni fellépés.
Az Európai Bizottság 2020 óta minden évben jelentést készít, amely valamennyi tagállamra vonatkozóan áttekinti a jogállamiság helyzetét, valamint 2022 óta ajánlásokat tesz a hiányosságok pótlására, illetve nyomon követi azok teljesülését.
A testület négy alapvető területen vizsgálja a jogállami értékek és mechanizmusok érvényesülését:
- Az igazságszolgáltatáson belül a bíróságok, az ügyészség és az ügyvédi tevékenység függetlenségét, valamint az igazságszolgáltatás minőségét és hatékonyságát;
- A korrupció elleni küzdelmet szolgáló jogi megoldásokat, valamint a korrupció megelőzésére és visszaszorítására hivatott intézményi keretet és a gyakorlatokat;
- A médiapluralizmus és a sajtószabadság helyzetét, azon belül a médiumok tulajdonosi szerkezetét és átláthatóságát, a közmédia működését, valamint az újságírók munkavégézésének feltételeit;
- A fékek és ellensúlyok rendszerét, azon belül a jogalkotási folyamatot, a kormánytól független intézmények működését, valamint a civil szervezetek helyzetét és működési környezetét.
Az Európai Bizottság már az első, 2020-ban közzétett jogállamisági jelentésében mind a négy területen súlyos hiányosságokat állapított meg Magyarország tekintetében. A helyzet azóta korántsem javult, sőt, sok tekintetben romlott.
A Bizottság jogállami jelentéséhez minden évben hazai civil szervezetek, köztük a TI Magyarország rendre elkészíti és benyújtja Magyarország jogállamisági teljesítményét ismertető helyzetértékelését, az úgynevezett civil szervezeti hozzájárulást. A korrupció ellen küzdő egyik legtekintélyesebb hazai műhelyként szervezetünk az Európai Bizottságnak benyújtott szakmai véleményében rendre felhívja a testület figyelmét a hazai, rendszerszintű korrupcióra, és a kormányt ennek létrejöttében terhelő felelősségre .
A jogállami jelentéshez benyújtott hozzájárulásaink, illetve a kapcsolódó híreink időrendben alább olvashatók.
2024
Jogállamisági jelentés: a kormány továbbra sem veszi figyelembe az uniós ajánlásokat
Angol nyelvű civil szervezeti hozzájárulás
Az Európai Bizottság 2024-es jogállamisági jelentése, valamint a Magyarországról szóló országjelentés, illetve a hozzá kapcsolódó ajánlások elérhetőek a testület honlapján.
2023
Megjelent az EU friss jogállamiság jelentése
A civil szervezeti hozzájárulás angol nyelven itt érhető el.
Az Európai Bizottság 2023-as jogállamisági jelentése, valamint a Magyarországról szóló országjelentés, illetve a hozzá kapcsolódó ajánlások elérhetőek a testület honlapján.
2022
Kilenc civil szervezet értékelése a jogállamisági jelentésről
A civil szervezeti hozzájárulás elérhető teljes terjedelmében magyar és angol nyelven.
Valós és hiteles jogállamisági és korrupcióellenes lépések nélkül nem jutunk uniós pénzekhez
Az Európai Bizottság 2022-es jogállamisági jelentése, valamint a Magyarországról szóló országjelentés, illetve a hozzá kapcsolódó ajánlások elérhetőek a testület honlapján. elérhető a testület honlapján.
2021
Megjelent a civil szervezetek friss jogállamisági jelentése
Megjelent a civil jogállamisági jelentés magyar nyelvű összefoglalója
Civil szervezeti hozzájárulás: teljes angol nyelvű jelentés, magyar nyelvű összefoglaló
Az Európai Bizottság 2021-es jogállamisági jelentése, valamint a Magyarországról szóló országjelentés elérhető a testület honlapján.
2020
Uniós jogállamisági tükör: ugyanaz a kép, amit mi is ismerünk
Az Európai Bizottság 2020-as jogállamisági jelentése, valamint a Magyarországról szóló országjelentés elérhető a testület honlapján.