Skip to content

Mivel foglalkozunk

A korrupció több területen is komoly problémát okoz, a magyar gazdasági és politikai életben egyaránt. Annak érdekében, hogy egy igazán átfogó korrupcióellenes szervezetként tudjunk működni, igyekszünk munkánk során minél több területtel foglalkozni. Fontosnak tartjuk többek között a párt – és kampányfinanszírozás, a közbeszerzés és az igazságszolgáltatás átláthatóvá tételét, valamint a közérdekű bejelentők védelmének megerősítését is. Célunk, hogy a mindennapokban figyelemmel kísérjük a politikai, gazdasági folyamatokat és azokat javaslatainkkal hitelesen befolyásoljuk.


TÉMÁK:


Közszektor »

Üzleti szektor »

Társadalmi programok »


TEVÉKENYSÉGÜNK TÍPUSAI:


Közérdekű érdekérvényesítés

Közhatalmi döntéshozatali (és jogalkotási) folyamatok során a döntéshozók nem mindig veszik figyelembe a döntés által érintett összes érdeket, gyakran bizonyos megoldási lehetőségek elkerülik a figyelmüket, és esetenként egy döntés csak egy-egy érdekcsoport javát szolgálja, sőt az is megeshet, hogy a döntés más jogszabályokba, nemzetközi kötelezettségekbe ütközik. A TI közhatalmi döntéshozatalok véleményezésével, megoldási javaslatokkal próbálja az alapszabályában rögzített célokat és értékeket érvényesíteni.

Társadalmi szemléletformálás

A korrupciós jelenségek ellen nem elég a hibás szerkezetek, rossz gyakorlatok megjavításával, megváltoztatásával küzdeni, mivel bármilyen jól kitalált rendszer is hamar elromlik, ha azok, akik alkalmazzák, nem tartják fontosnak, hogy magánügyeikben és a közügyekben is tisztességesen járjanak el. A TI a szélesebb és a szakmai nyilvánosság előtt korrupciós jelenségekre mutat rá, elemzi azokat, és érveket vonultat fel amellett, hogy miért érdemes változtatni a korrupciós gyakorlatokon; milyen haszna származik a változásból az egyénnek és az egyes közösségeknek.

Monitorozás

Jogszabályok és más normák alkalmazását, betartását és betartatását előre meghatározott területeken és időben valamilyen módszertan alapján nyomon követi a TI, hogy gyakorlati tapasztalatokra építhesse közérdekű érdekérvényesítő és szemléletformáló tevékenységét.

Kutatás, elemzés

A gyakorlati tapasztalatokból akkor válhatnak megoldási javaslatok, ha azokat elemzésnek vetik alá, az elemzésekhez természetesen az adott szakterület kutatásai, bevált külföldi gyakorlatok, nemzetközi standardok nyújtanak segítséget.

Oktatás

Míg a közérdekű érdekérvényesítés a döntéshozókra irányul, a társadalmi szemléletformálás pedig a szélesebb és a szakmai nyilvánosságra, addig az oktatási tevékenység a jövő szakembereire és a jövő nyilvánosságára. A TI munkatársai egyetemi, főiskolai és egyéb rendezvényeken adnak elő diákoknak, jogklinika programban vesznek részt, és a TI mindennapi munkájába önkénteseket, gyakornokokat vonnak be.

 

Kapcsolódó hírek

Elérhetővé váltak a november 4-i teltházas konferenciánk videófelvételei 

„Egy profin és precízen felépített diktatúrába is csúszhatnak hibák” – dokumentumfilm-vetítés és kerekasztal-beszélgetés az idei Korrupcióellenes Világnapon 

Továbbra is veszélyben az EU-s pénzekhez való hozzáférés

Magántőkealapok: tyúklépésekben az átláthatóság felé − Válaszolt javaslatainkra az MNB

Transparency – SOMA díj – várjuk a 2024-es év legjobb oknyomozói cikkeit! 

A Szabad Európa újságírója és mentoráltja nyerte a TI Magyarország 12. oknyomozói mentorprogramját

Újraindul önkormányzati átláthatósági programunk

Az Alkotmánybíróság zöld utat adott az állami önkénynek – Strasbourgban folytatódhat a Szuverenitásvédelmi Hivatal ügye

400 ezer forintos büntetést szabott ki a hatóság a közbeszerzési ügyben, melyben az Elios-botrányban is érdekelt cégek voltak érintettek 

Teltházas konferenciát rendeztünk az uniós források védelméről és a jogállamiság helyzetéről 

×