
A Miniszterelnökség tárcavezetője szerint bűncselekmény, ha az állami finanszírozású egészségügyben pénzt kérnek a páciensektől cserébe azért, hogy megkerülve a várólistát előbb jussanak ellátáshoz. A Transparency International Magyarország ezért egy, a Miniszterelnökségnek eljuttatott adatigénylésben azt tudakolta, hogy miután Gulyás Gergely a beosztásából fakadóan hivatalos személynek minősül, ezért feljelentési kötelezettsége is van, ha bűncselekmény jut a tudomására. Amennyiben a tárcavezető ezt elmulasztotta megtenni, azzal maga is törvénysértést követett el.
Az RTL Híradója számolt be arról nemrégiben, hogy az Uzsoki utcai kórházban ellátott betegek, amennyiben egy, akár több millió forintra rúgó összeget fizetnek be az egészségügyi intézménnyel szerződésben álló „betegút-szervező cégek” egyikének, úgy lerövidíthetik az akár több évre rúgó várakozási időt, és heteken belül megkaphatják a szükséges ellátást.
Az egészségügyért felelős Belügyminisztérium korábban a csatornának megküldött válaszában közölte: „törvényi tilalomba az Uzsoki utcai kórházban végzett, szóban forgó ellátások egyik formájába sem ütközik, ugyanis a kórház tényszerűen a biztosítottól soha nem kér és nem is kap térítési díjat.”
Másképpen vélekedett azonban Gulyás Gergely a legutóbbi, április 10-i kormányinfón, ahol az RTL híradójának munkatársa emlékeztette a kancelláriaminisztert arra az esetre, hogy a Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban 2,5-2,8 millió forintért előbbre lehet kerülni a protézisműtétre várakozók listáján (a tárcavezető reakcióját lásd az RTL április 10-i Híradójában. A riport 24:59-kor kezdődik). A miniszter erre a hírre az alábbiakat közölte:
„Súlyos bűncselekmény. Tehát ha ilyen történt, akkor feljelentést javaslok, a rendőrségnek pedig azt, hogy menjen ki, tartóztassa le az illetőt, és vigye börtönbe, és indítson büntetőeljárást. […] Bocsánat, hogyha ilyen történt, akkor ez törvényt sért. Tehát olyan nincsen. Várólistán nem lehet pénzért előbbre kerülni, és nem lehet ezért senkinek sem fizetni. Teljesen mindegy, hogy az a sarki zöldséges, vagy pedig egy alapítványa a kórháznak, vagy maga a kórház, vagy a kórház igazgatója. Tűrhetetlen, elfogadhatatlan.”
A büntetőeljárási törvény értelmében a hivatalos személy a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményt köteles feljelenteni. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormány egyik tagja és ekként büntetőjogi értelemben hivatalos személy, és az általa vezetett kormányinfón elhangzó állítások a miniszteri hatáskörében jutnak a tudomására. Vagyis a kormányinfón elhangzottak kapcsán Gulyás Gergelynek kötelessége feljelentést tenni.
A Transparency International Magyarország Alapítvány azt szeretné megtudni, hogy a kancelláriaminiszter tényleg eleget tett-e ennek a kötelezettségének, ezért közérdekűadat-igénylést küldtünk a Miniszterelnökségnek. Az alábbi adatok megküldését kértük:
- A Miniszterelnökséget vezető miniszternek pontosan milyen bűncselekményről van tudomása?
- A Miniszterelnökséget vezető miniszter eleget tett a feljelentés megtételére vonatkozó kötelezettségének?
- Amennyiben a Miniszterelnökséget vezető miniszter eddig még nem tett feljelentést az ügyben, tervezi feljelentés megtételét?
- Amennyiben sor került már feljelentés megtételére, a Transparency International Magyarország Alapítvány kéri a megtett feljelentés és mellékletei megküldését.
- Amennyiben még nem került sor feljelentés megtételére, a Transparency International Magyarország Alapítvány annak megjelölését kéri, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter mely bűncselekmény vagy bűncselekmények miatt és melyik hatóság előtt tervez feljelentést tenni.
A TI Magyarország korábban Hadházy Ákos független parlamenti képviselővel karöltve kezdett kutakodni az Uzsoki utcai kórházban működő VIP-osztály miatt, mely osztály „díjait” a kerület korábbi polgármesterének, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának élére idén koratavasszal újraválasztott Papcsák Ferenc cége, a Magyar Egészségügyi Szolgáltatóház Kft. szedi be. A politikus a minap a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központól (NNGYK) megtudta: Papcsák Ferenc vállalkozásának semmilyen engedélye nem volt egészségügyi közreműködői tevékenység végzésére, azaz a kórház jogszerűtlenül szerződhetett a volt kerületvezető cégével.
Amennyiben a Miniszterelnökségtől választ kapunk a kérdéseinkre, beszámolunk a fejleményekről.