Mit tehet egy önkormányzat vagy egy helyi köztulajdonban lévő vállalat, ha átláthatóbban szeretne működni? A Transparency International Magyarország (TI) több megoldást is kínál a számukra. Ha tanácsot kérnek tőlünk, elmondjuk, hogy a vállalatról szóló információkat miként érdemes bemutatni a nyilvánosságnak, és segítünk kialakítani egy olyan belső megfelelési rendszert, amely képes elhárítani a korrupciót. Stratégiai kockázat- és folyamatelemzéssel is támogathatjuk az önkormányzatokat. Mindemellett segítünk abban, hogy a helyi közbeszerzések átláthatóbban valósuljanak meg: monitorozó szervezetként veszünk részt a közbeszerzések tisztaságát szavatoló, az önkormányzat és a vállalatok között kötendő úgynevezett integritási megállapodásokban.
A TI e szolgáltatásai is napirendre kerültek az „Átláthatóság és kihívások az önkormányzatok, illetve az önkormányzati vállalatok működésében” című üzleti fórumán, amelyet 2014. november 18-án tartottak Budapesten. A fórumon a Főtáv Zrt., a XIII. kerületi önkormányzat, valamint a TI vezetői és szakemberei tartottak előadást.
A stratégiai kockázat- és folyamatelemzés a legvalószínűbb, leggyakrabban előforduló kitettségekkel foglalkozik, és azokat a területeket világítja át, ahol a korrupció – vagyis a vesztegetés, a kenőpénz-elfogadás, az eltitkolt előnyszerzés – kockázata felmerül. A Főváros tulajdonában lévő FŐTÁV Zrt. például azzal bízta meg a TI-t, hogy készítse el korrupciós kockázat- és folyamatelemzési jelentését, vizsgálja felül a vállalat etikai kódexét, írja meg a beszerzési politikára vonatkozó rendelkezéseit, és készítsen oktatási és vizsgaanyagot a témában. A vizsgálat tapasztalatairól, valamint a FŐTÁV Zrt. átláthatóságának irányába tett egyéb lépésekről Fekete Csaba vezérigazgató beszélt az üzleti fórum résztvevőinek.
„A FŐTÁV Zrt. elkötelezett az átláthatóság iránt, ezért az utóbbi 3-4 évben a FŐTÁV Zrt. rengeteg lépést tett. Ezek közül kiemelném a közbeszerzési körbe tartozó áruk és szolgáltatások körének kiszélesítését, a honlapunkon közzétett adatok átvizsgálását és folyamatos frissítését, képzések szervezését és az etikai kódexünk megújítását. Végső soron az átláthatóságot alapértékként szeretnénk beépíteni a vállalati kultúránkba, hiszen ez különösen fontos követelmény egy közszolgáltatást végző társaságnál.”
A TI Magyarország a korrupciós kockázatelemzés során a FŐTÁV valamennyi szabályzatát áttekintette, főleg a beszerzési és a HR folyamatokra, a belső ellenőrzésre, a bejelentővonalra és az oktatásra koncentrálva.
„Vizsgálataink alapján úgy látjuk, hogy a Társaságnál számos átfogó kontroll létezik, amelyek alkalmasak a korrupciós és csalási kockázatok hatékony kezelésére”
– mondta Rechnitzer Dóra, a TI üzleti szektorok vezetője.
Egy másik, az átláthatóságot szavatoló eszköz, az integritási megállapodás egy olyan szerződés, amelyet az ajánlatkérő közintézmény, az ajánlattevő vállalatok, és egy – az ellenőrzést végző – független monitor szervezet kötnek egymással. A monitor a teljes beszerzés folyamatát, az összes adatot, dokumentumot, továbbá a beszerzés teljesítését vizsgálja.
Erre példa a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzata, amely tavaly azzal bízta meg a TI-t, mint monitort, hogy a kerületben található Boribon bölcsőde felújításával kapcsolatos közbeszerzést vizsgálja. A TI a jogszerűség, az átláthatóság és a tisztességes verseny biztosításának szempontjából ellenőrizte a beruházást, s ennek megfelelően az Önkormányzat, az ajánlattevő vállalatok és a TI integritási megállapodást írtak alá.
A szerződés teljesítése során az Önkormányzat nevében a XIII. Kerületi Közszolgáltató Zrt. járt el.
„Az Önkormányzat és a Zrt. másfél évig működött együtt a TI-jal, mint monitorral, közösen erősítve meg néhány jó gyakorlatot több területen is. Kiemelendő számunkra a TI azon megállapítása, hogy sem a közbeszerzési eljárás, sem a beruházás során nem merült fel korrupció gyanúja.”
– hangsúlyozta Palatka Lívia, a Zrt. vezérigazgatója a kerekasztal-beszélgetés során. Az TI szakemberei azt hangsúlyozták, hogy az eljárás előkészítésének, lefolytatásának és a szerződés teljesítésének fázisaiban az Önkormányzat együttműködő partner volt.
„A TI üdvözli, hogy az integritási megállapodás során szerzett gyakorlati tapasztalatokat az Önkormányzat a jövőben, más közbeszerzési eljárásokban is hasznosítani kívánja”
– mondta Szloboda Alíz, a TI közszektor programjainak vezetője. „Fontos kiemelni, hogy az Önkormányzat a monitorozásnak köszönhetően kisebb összeget fordított a beruházásra, mint amennyit a monitorozás nélkül fordított volna” – tette hozzá.
A TI azt reméli, hogy a Főtáv Zrt. és a XIII. kerületi önkormányzat jó példával jár elől, és egyre több önkormányzat és helyi köztulajdonban lévő vállalat lesz elkötelezett az átláthatóság iránt, és lépéseket is tesz majd ennek érdekében.