Idén is meghirdeti a Transparency International Magyarország a Transparency-SOMA díjat, hogy megtaláljuk az idei év legjobb oknyomozói anyagát. A jelentkezések, illetve jelölések leadásának határideje 2023. december 3. vasárnap éjfél!
A Transparency International Magyarország Alapítvány pályázatot ír ki tényfeltáró újságírók számára. Az egymillió forinttal járó „Transparency – Soma” Díjat 2023 legkiválóbb tényfeltáró írásművének alkotója veheti majd át 2024. január 11-én, csütörtökön. A díjra pályázhat maga a szerző, de jelölheti őt más természetes személy vagy szervezet, illetve szerkesztőség is.
A Soma-díjat barátai alapították a fiatalon elhunyt kitűnő újságíró, Gőbölyös József (Soma) emlékére 2001-ben. A díjátadóra minden évben január 11-én, Soma születésnapján kerül sor. A díj legfőbb célja, hogy támogassa azt a műfajt, melyben Soma a legaktívabb volt, az oknyomozó újságírást. A Transparency International Magyarország (TI) 2016-ban vette át a díj menedzselését, a díjat azóta „Transparency – Soma” díjként ítéljük oda. A TI – az átláthatóságért folyó, korrupció elleni tevékenysége részeként – e programon kívül is támogatja a magyarországi tényfeltáró újságírást.
GYAKORLATI TUDNIVALÓK A „TRANSPARENCY – SOMA” DÍJ PÁLYÁZATRÓL
Ki jelölhető?
Tényfeltáró, valamely magyarországi társadalmi, politikai, illetve gazdasági visszásságra fényt derítő, 2023-ban megjelent vagy még publikálatlan újságcikk vagy cikksorozat szerzője/szerzői. A pályázatra nem jelölhető olyan cikk, amely korábban díjazottként szerepelt a Transparency International Magyarország Alapítvány oknyomozó újságírói mentorprogramjában.
Ki jelölhet?
Bárki. A díjra az azt elnyerni kívánó személy maga is pályázhat, de jelölheti őt más természetes személy vagy szervezet, illetve szerkesztőség is.
Mit kell tartalmaznia a pályázatnak?
A jelölés alapjául szolgáló írásművet Word (.doc vagy .docx) formátumban várjuk (ha másképpen nem megoldható, a nevezést PDF formátumban is elfogadjuk).
Továbbá:
- ha megjelent a cikk, akkor online médium esetében annak az elérhetőségét (linkjét), nyomtatott lap esetében pedig a megjelent cikket pdf formátumban;
- amennyiben a cikk a nevezésig nem jelent meg, abban az esetben a 2023-as év végéig, december 31-ig publikálni kell. Ellenkező esetben a cikket a zsűri nem tudja elfogadni.
- a jelölt nevét, elérhetőségeit, valamint a jelölő nevét és elérhetőségeit (e-mail cím, levelezési cím és telefonszám);
- ha a cikkel kapcsolatban helyreigazítási kérelmet nyújtottak be, akkor a pályázó köteles arról tájékoztatni a pályázat kiíróját.
FIGYELEM!
A pályázatra beküldött pályaműveknek a következő formai követelményeknek kell megfelelniük:
- az eredeti cikknek, vagy sorozatnak magyar nyelvűnek kell lennie
- a pályaműhöz illusztrációként tartozhat interaktív tartalom (táblázat, grafikon, beépülő videó, stb.), azonban az elbírálás során a zsűri elsősorban a szöveges tartalmat értékeli
- tisztán videós anyagot (dokumentumfilm, interjú, stb.) nem áll módunkban elfogadni!
- egyedülálló cikk esetében a benyújtott pályázat nem lehet hosszabb 70 ezer karakternél (szóközökkel), cikksorozat esetében 120 ezer karakternél (szóközökkel). Amennyiben a cikksorozat meghaladná a terjedelmi korlátot, kérjük, a jelölő személy válassza ki azt a pályaművet, melyet a legjobb minőségűnek, illetve leginformatívabbnak találja!
Hová és milyen határidővel küldendő be a pályázati anyag?
A pályázati anyagok az alábbi űrlap kitöltésével nyújthatóak be.
A pályázatok leadásának határideje: 2023. december 3. vasárnap 23:59 (A határidő után nem fogadunk el pályázatot!)
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el, melynek tagjai:
- Bogár Zsolt újságíró, a DW Magyar kiadásának vezető szerkesztője
- Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója
- Stumpf András újságíró, a Válasz Online egyik alapítója
- Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója
Lőke András, korábban a Gőbölyös József „Soma” Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Díj egyik alapítója több, mint két évtized után úgy döntött: visszalép a Transparency-Soma díj zsűrijének elnöki tisztségéből. András elévülhetetlen érdemeket szerzett a Díj létrehozásában, kitartó, két évtizedes munkáját a TI Magyarország és a TI-Soma Díj zsűrije ezúton is köszöni! Lőke András visszalépését követően a zsűri egyhangúlag úgy döntött, hogy Bogár Zsolt újságírót, a Deutsche Welle magyar kiadásának vezető szerkesztőjét választja tagjai közé.
Kérjük a szerkesztőségek vezetőit, hogy a pályázati kiírást ismertessék munkatársaikkal!
További kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal a somadij@transparency.hu címen.