A Transparency International Magyarország közérdekűadat-igénylés útján próbálta kikérni a hazai energetikai óriástól azokat a dokumentumokat, melyek elviekben igazolnák, hogy a hulladékkezelést 35 évre elnyerő MOL valóban képes ennek a közfeladatnak az ellátására. Miután a vállalat mások mellett üzleti titokra hivatkozva megtagadta a vonatkozó információk kiadását, az adatok nyilvánosságáért pert indítottunk, melyet első fokon meg is nyertünk.
A kormány meglehetősen szigorú formai követelményeket támasztott a MOL-lal szemben, a vállalatnak ugyanis a három és fél évtizedre elnyert hulladékkoncesszió tényleges gyakorlásához arra kellett kötelezettséget vállalnia, hogy 2022. december 31-éig, vagyis még a koncesszió elnyerésének az évében megszerzi a hulladékos tevékenységhez szükséges engedélyeket, valamint megköti azokat az úgynevezett kapacitást biztosító szerződéseket, amelyekkel igazolni tudja, hogy képes lesz a hulladékkezelési közfeladatok ellátására.
A piacon terjedő hírek szerint a MOL nem kötötte meg ezeket a szerződéseket, ami, ha valóban így van, azt eredményezi, hogy az olajóriás máris bukja a három és fél évtizedes kukatendert. Az igazság kiderítése érdekében a TI Magyarország adatigényléssel fordult a MOL-hoz, ám nem kaptunk választ, ezért pert indítottunk és azt első fokon meg is nyertük.
A Fővárosi Törvényszék döntése értelmében az idén július 1-jén induló MOL-os hulladékkoncesszióra történ felkészülés önmagában is része a MOL által koncesszióba vett közfeladatoknak, ezért az erre vonatkozó adatok nyilvánosak. Üzleti titokra sem hivatkozhat az olajcég, mert a koncesszió révén a hulladékkezelésben monopolhelyzetbe kerül, ezért semmiféle versenyérdeke nem sérülhet, hiszen az állam által felhatalmazott kizárólagos szolgáltatóként nem lehetnek versenytársai. Arról nem is beszélve, hogy a törvény értelmében már bő negyedéve minden kiadni kért szerződést meg kellett kössön, tehát olyan további szerződéskötési eljárás nincsen és elviekben nem is lehet folyamatban, amit veszélybe sodorna, ha megismernénk a kapacitást lekötő megállapodásokat.
A bíróság elsőfokú ítélete alapján tehát a MOL ki kell adja a birtokában lévő dokumentumokat. Amennyiben ez valóban megtörténik, a TI Magyarország, és ezáltal a nyilvánosság is megismerheti a három és fél évtizedes ügylet vonatkozó részleteit.