Skip to content

Sikeres civil akció a sávolyi MotoGP ügyében

Sikeres civil akció a sávolyi MotoGP ügyében

Múlt hét csütörtökön lemondott a sávolyi projekt koordinálásáról a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke, majd pénteken az MFB és a gazdasági tárca bejelentette, nem köt szerződést a beruházóval a MotoGP-pálya megépítésére. A tisztázatlan kormánytámogatás felfüggesztését követelő civil szervezetek üdvözlik ezen bejelentéseket, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a beruházással kapcsolatos dokumentumok nyilvánossága továbbra sem biztosított, illetve továbbra is válaszokra várnak az eddigi döntések hátterével kapcsolatban.

A sávolyi Moto GP beruházással kapcsolatos kormánydöntés átláthatóságát szorgalmazó civil szervezetek – a TASZ, a K-Monitor, a Transparency International és a Freedom House – értékelik, hogy a kormány nem kockáztatja az adófizetők pénzét egy, a Pénzügyminisztérium által jogilag és gazdaságilag is kockázatosnak ítélt befektetésben. Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy csupán a hitelszerződés felfüggesztésével a kormányzati döntéshozatal átláthatósága nem javult. A beruházás
támogatását jelentő kormánydöntést megalapozó indokok továbbra sem publikusak.

Az esetleges politikai befolyással kapcsolatos feltételezések tisztázása érdekében a szervezetek továbbra is fontosnak tartják a vonatkozó, tavaly októberi kormányülés jegyzőkönyvének és hanganyagának nyilvánosságra hozatalát. Tekintettel arra, hogy az ügyben közérdekű adatok megismerése iránt TASZ-adatkérés törvényes adatközlés-megtagadási határideje lejárt, a civil szervezetek bíznak abban, az illetékesek kiadják a kért dokumentumokat.

A civil szervezetek az egymásnak ellentmondó kormányzati nyilatkozatok miatt arra kérik a kormányt, hogy tisztázza, mi volt a szerződéskötés elhalasztásának az oka, valamint továbbra is magyarázatot várnak arra, miként dönthetett a kormány tavaly októberben a projekt támogatásáról a Pénzügyminisztérium szakvéleményével teljes mértékben ellentétesen.

„A civil szervezetek végig a kormányzati döntéshozatal miértjeire keresték a válaszokat – és keresik azóta is, mivel az MFB, az illetékes miniszter és kormánybiztos eddigi nyilatkozataiból nem derült ki, pontosan miért döntöttek végül negatívan az állami óriáshitelről, de az sem világos, korábban miért kapott zöld utat a beruházás támogatása a pénzügyminisztérium elutasító szakvéleménye ellenére“ – kommentálta a múlt heti fordulatot Dénes Balázs, a TASZ elnöke.

Az eset nemcsak a kormányzati döntések átláthatatlanságára hívja fel a figyelmet, hanem olyan intézmények gyengeségére, mint a közérdekű bejelentők védelme

– mondta Alexa Noémi. A Transparency International igazgatója szerint több hasonló nagyságrendű és hasonlóan átlathatatlan ügy időben napvilágra kerülhet, ha a lehetséges visszaéléseket a bennfentes információgazdák – megfelelő védelem mellett – még a visszavonhatatlan döntések előtt megosztják a nyomozati szervekkel.

Freedom House Europe
K-Monitor Közhasznú Egyesület
Társaság a Szabadságjogokért
Transparency International Magyarország

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó hírek

A demokratikus közéletnek, a közügyek szabad megvitatásának az alapja, hogy bárki hozzáférhet a közérdekű...
×