2021. januárjában derült ki, hogy a helyi vendéglátósokat és turisztikai szereplőket tömörítő Balatoni Kör elnöke úgy jutott hozzá 140 millió forint állami támogatáshoz a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) alá tartozó Kisfaludy2030 Zrt.-től, hogy ez idő alatt a pénz fölött végsősoron rendelkező MTÜ fizetett tanácsadója is volt. A Transparency International (TI) Magyarország elhatározta, hogy feltárja a támogatás odaítélésének részleteit. Ezért közérdekűadat-igényléssel fordultunk a Kisfaludy2030-hoz, és miután az elutasító választ követően perre vittük az ügyet, az első-, majd másodfokú, számunkra kedvező ítéletet követően most a Kúria is a javunkra ítélt.
Miután az első- és másodfokú ítélet is megszületett, az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt, és az ügy a Kúria elé került. A TI Magyarország arra volt kíváncsi, hogy Laposa Bence honnan értesülhetett a támogatás lehetőségéről, ezért azt tudakoltuk az MTÜ-höz tartozó állami cégtől, hogy kiírt-e pályázatot, vagy közzétett-e egyáltalán bármilyen felhívást vagy kiírást a támogatások elosztásáról, és ha nem, akkor a borász honnan tudta meg, hogy pénzt lehet és érdemes kérni az államtól. Arra is rákérdeztünk, hogy Laposa Bence milyen pályázati anyagokat nyújtott be a közpénzek elnyerésére.
A Kisfaludy2030 megpróbálta minden lehetséges módon elrejteni a dokumentumokat, többek között arra hivatkozott, hogy a kért adatok eleve „könnyedén” elérhetőek voltak az állami cég honlapján. A valóság ezzel szemben az, hogy a Kisfaludy2030 a honlapján az adatokat csak ömlesztett formában, szerkesztésre és keresésre alkalmatlan módon tette közzé. Természetesen az információkból az sem derült ki, hogy miként értesülhetett Laposa Bence, vagy bármely más kedvezményezett a támogatás lehetőségéről.
Miután a bíróság első- és másodfokon is a javunkra döntött, az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt, és az ügy a Kúria elé került. Azonban a harmadfokon eljáró bíróság is úgy ítélte meg, hogy az állami Kisfaludy2030 Zrt-nek ki kell adnia az általunk kért információkat. Így már hivatalosan semmi nem állhat annak útjába, hogy a nyilvánosság megismerje, mégis mi alapján jutott hozzá Laposa Bence két cége összesen mintegy 140 millió forintnyi közpénzhez.
Külön érdekesség, hogy az ügy kipattanásakor Laposa Bence lemondott a Balatoni Kör elnöki tisztségéről, ám időközben, 2022. őszétól újból ő foglalja el a szervezet elnöki székét.
A magyar állam 2020-ban a koronavírus-járvány által a gazdaságra mért károk enyhítésére hivatkozva összeségében csaknem 220 milliárd forintnyi közpénzt öntött a hazai turisztikai szektorba. Ahogy a TI Magyarország a Szoba kiváltsággal című szakmai tanulmányában megállapította, az irdatlan méretű állami pénzosztás döntő hányada kormányközeli köröknél csapódott le. Szervezetünk ezért több közérdekűadat-igénylés útján igyekezett utánajárni a pénzek szétosztásának, és miután igényléseinkre rendre elutasító válaszokat kaptunk, pereket indítottunk. Az utóbbi négy évben kiosztott 100 millió Ft feletti turisztikai támogatások adatait időközben egy bárki számára elérhető adatbázis formájában is közzétettük.
A Kúria nemrégiben a Transparency International Magyarországnak adott igazat szintén harmadfokon a Hunguest Hotes Zrt.-nek és az Appeninn Hegyvidék Kft.-nek nyújtott turisztikai támogatások részleteinek megismerését célzó ügyben. Egy harmadik pert is indítottunk a felcsúti önkormányzat turisztikai pályázatának nyilvánosságáért, és másodfokon azt is megnyertük már, abban az ügyben 2023 januárjában várható a Kúria döntése.