Az érdeklődő helyi lakosokkal közösen járta be a 2021-es Városrészi Költségvetés program keretében megvalósult fejlesztéseket Szentendre Város Önkormányzata és a Transparency International Magyarország csapata. A játékos javaslattételi programot is magába foglaló esemény célja az átláthatóság erősítése mellett a lakossági bevonás ösztönzése volt.
Második alkalommal indult el a Városrészi Költségvetés program idén márciusban Szentendrén, melynek során a tavalyi kezdeményezéshez hasonlóan a helyi lakosság közvetlenül tehet javaslatot arra, hogy az önkormányzat a felmerült ötletek kiválasztását és megszavazását követően mire költse a helyi költségvetés egy részét. Idén a TI Magyarország is közreműködik a program fejlesztésében az átláthatóság és a nyilvánosság javítása érdekében.
Az együttműködés keretében megvalósított első lakossági eseményen március 19-én, szombaton a tavaly megszavazott és elkészült fejlesztések egy részét tekintették meg az egybegyűltek. Pilis Dániel alpolgármester és a Városfejlesztési Iroda munkatársai három helyszínen mutatták be a megvalósított lakossági kezdeményezéseket, és válaszoltak a felmerülő kérdésekre. A résztvevők a Sztaravodai úti köztemető parkolójának rendezését, az izbégi szabadtéri fitneszpark létrehozását, valamint a Bükkös patak-menti fásítás, járdafelújítás részleteit ismerhették meg.
A program második részében egy Ötlet(l)elő műhely keretében játékos formában, közösen dolgoztak ki javaslatokat a résztvevők. A Városrészi Költségvetés program folyamatát és korábbi tapasztalatait Kiss Barna, Szentendre Város Önkormányzatának projektvezetője mutatta be, míg az ötletelést támogató, finn mintára készült kártyák használatát Zeisler Judit, a TI Magyarország projektvezetője ismertette. A kártyák és az önkormányzati szakértők segítségével az egyes asztaloknál ülő, egymást nem ismerő lakosok megvitathatták egy-egy városrész problémáit és a megoldásukra közös kezdeményezéseket alkottak meg figyelembe véve a javaslattételi szempontokat és a változatos lakossági igényeket.
Az együttműködés során a TI Magyarország Óbuda-Békásmegyer és Terézváros részvételi költségvetési programjaiban is közreműködik, és tavasszal több hasonló, a lakossági párbeszédet ösztönző eseménnyel készül a helyi önkormányzatokkal közösen.