Skip to content

Kikérjük a Sándor-palotától a CÖF-alapítóval kötött tanácsadói szerződést

Kikérjük a Sándor-palotától a CÖF-alapítóval kötött tanácsadói szerződést

Közérdekűadat-igényléssel fordultunk a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz, hogy kiderítsük annak a tanácsadói szerződésnek a részleteit, melyet Fricz Tamással, a kormánypárti Civil Összefogás Fórum egyik alapítójával kötött meg Áder János exállamfő hivatala még 2021. októberében. A politológus a „társadalompolitikai” tanácsiaért cserébe a Sándor-palotától nyolc hónapon át havi 873 ezer, összességében több mint 5 millió forintos díjazásban részesült.

Az rtl.hu írta meg elsőként, hogy Fricz Tamás politológus, a Békemeneteket szervező CÖF egyik alapítója havi 873 ezer forintért adott tanácsokat az azóta a tisztségéből távozott Áder János államfőnek. A portál megpróbálta megtudakolni a tanácsadási szerződés részleteit, azonban kérdéseikre sem a KEH, sem Fricz Tamás nem reagált érdemben.

Ezért a Transparency International Magyarország most közérdekűadat-igénylést nyújtott be a Sándor-palotához. Egyebek mellett arra vagyunk kíváncsiak, hogy

  • a KEH pontosan milyen eljárást követően döntött a tanácsadói szerződés megkötéséről, azt megelőzte-e pályáztatás, versenyeztetés, vagy közbeszerzés kiírása és lefolytatása?
  • ha külön kiválasztási eljárást nem bonyolított le a köztársasági elnök hivatala az ügyben, akkor a KEH részéről személy szerint ki, vagy mely szervezeti egység döntött a szerződés megkötéséről?
  • a CÖF-alapító Fricz Tamás szóban, vagy írásban adott „társadalompolitikai” tanácsokat a Sándor-palotának, és hány alkalommal tette meg ezt? A politológus akár ilyen, akár olyan formában teljesítette a megállapodásban foglaltakat, a szolgáltatásról készültek-e feljegyzések vagy emlékeztetők?

A KEH-től a vonatkozó adatkérésünkben mindezek mellett kikérjük az összes, a tanácsadói szerződéshez kapcsolódó dokumentumot, teljesítést és számlát annak érdekében, hogy felderíthessük a CÖF-alapítóval kötött megállapodás részleteit.

Nem ez az egyedüli, a CÖF-höz és közvetlen környezetéhez köthető állami eredetű pénzforrás, melyből a kormánypárti „civil” szervezet (GONGO – government-organized non-governmental organization) részesült az elmúlt években. Az atlatszo.hu követte nyomon, hogy a CÖF rendszeresen több tíz milliós támogatásokat kapott a Szerencsejáték Zrt.-től pusztán azért, hogy megjelenítsék az állami cég logóit a CÖF különböző felületein és rendezvényein.
A Transparency International Magyarország, a K-Monitor és a Political Capital közös tavaszi gyorsjelentéséből pedig kiderült, hogy csak márciusban a CÖF több, mint 630 millió forintot költött közterületi plakátokra, ezzel is támogatva a kormánypárti üzenetek célba juttatását. A kormányoldal így egyetlen hónap alatt, túllépve a törvényi kereteket nyolcszorosan körözte le az ellenzéki oldalt a közterületi plakátok terén.
Mindeközben az Állami Számvevőszék az április parlamenti választásokat követően látta elérkezettnek az időt, hogy megkezdje a a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző” civil szervezetek ellenőrzését. A Fricz Tamás alapította CÖF-nek azonban a jelek szerint nagy eséllyel nem kell attól tartania, hogy az Állami Számvevőszék ellenőrizné a „civil” szervezet működését. A TI Magyarország korábban közérdekűadat-kéréssel próbálta megtudakolni az ÁSZ-tól, hogy milyen feltételekkel, és mely konkrét civil szervezeteket ellenőrzi, azonban érdemi válaszokat nem kaptunk a megkeresésünkre.

Kapcsolódó hírek

A demokratikus közéletnek, a közügyek szabad megvitatásának az alapja, hogy bárki hozzáférhet a közérdekű...
×