A Transprency International Magyarország korábban bíróság elé citálta a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, miután a tárca nem volt hajlandó elárulni, hogy miként esett a kormányzati fürkészek és portyázók választása a lélegeztetőgépek beszerzésében főszerepet játszó rejtélyes hátterű maláj üzletemberre. A Fővárosi Ítélőtábla nemrégiben másodfokon is nekünk adott igazat, így Szijjártó Péter tárcájának ki kell adnia az általunk kért információkat.
A koronavírus elleni küzdelem terén a kormány egyik legnagyobb korrupciós dobása közel 17 ezer darab túlárazott lélegeztetőgép beszerzése volt összesen 300 milliárd forintért. A lélegeztetőgép-biznisz talán legbizarrabb szála a malajziai Datuk Vinod Shekar feltűnése a beszállítók között. A hazájában pénzügyi bűncselekményekkel gyanúsított „üzletember” több mint hatezer lélegeztetőkészüléket adott el a kormánynak mintegy 178 milliárd forintért, A piaci logikával ellentétes módon a legnagyobb mennyiségű gép került fajlagosan a legtöbbe, hiszen több mint 28 millió forintra jön ki egy gép ára. A cég tulajdonosa, Vinod Sekhar az üzlet után alig egy hónappal máris 20 millió dolláros luxusjachtot és egy Bombardier BD-700 típusú magánrepülőt vásárolt.
A TI Magyarország szerint a beszerzés szabálytalan és pazarló gazdálkodás gyanúját kelti, ráadásul a szerződéseket aláíró külügyi tárca a pénz jelentős részét még csak nem is a beszállítónak, hanem különféle hongkongi és szingapúri bankszámlákra utalta át, mindemellett pedig az átláthatatlan eljárás sokmilliárdos extraprofitot termelt a kormányzathoz közel álló baráti cégeknek.
A Transparency International Magyarország a szerződéseket aláíró külügyi tárcától kért felvilágosítást közérdekűadat-igénylés útján az ügylet részleteiről. Mindenekelőtt arra voltunk kíváncsiak, hogy miként sikerült ellenőrizni a maláj beszállító átláthatóságát. A Fidesz által gránitszilárdságúra módosított Alaptörvény értelmében ugyanis közpénzes szerződést kizárólag átlátható tulajdonosi hátterű szervezettel lehet érvényesen kötni.
A külügy persze mindent tagadott, ezért kénytelenek voltunk a bírósághoz fordulni, ahol mind első, mind másodfokon nyertünk. A Fővárosi Ítélőtábla nemrégiben kihirdetett jogerős ítélete értelmében a Külgazdasági és Külügyminisztérium köteles kiadni a lélegeztetőgépeket szállító maláj cég áltáthatósági vizsgálatáról készült igazolásokat. El kell árulja, továbbá, hogy miként választották ki a beszállító céget, ki engedélyezte a szerződéskötést és miért fizették a horribilis vételárat a lélegeztetőgépek leszállításában a szerződések alapján nem is érintett szervezetek hongkongi és szingapúri számláira.
Ha a kormány nem tudja hitelt érdemlően igazolni, hogy ez a gigabeszerzés átlátható volt, akkor a 178 milliárdos ügylet semmis és a pénz visszajár az adófizetőknek.
Az átláthatatlan, és összességében több száz milliárd forintnyi közpénzt elnyelő lélegeztetőgép-biznisz ügyében Emberi Erőforrások Minisztériumával (EMMI) szemben is peres eljárást indítottunk. Az áprilisi választásokat követően felálló kormányzati struktúrában megszüntetett tárcától azt próbáltuk megtudakolni, hogy a túlvásárolt, így döntő többségében raktárban porosodó eszközökből mekkora mennyiséget sikerült továbbértékesítenie a tárcának. Az eljárásban első fokon a Fővárosi Törvényszék a javunkra ítélt, de a döntéssel szemben a tárca fellebbezéssel élt, mivel úgy vélte, hogy a rá vonatkozó minisztériumi utasítások ellenére az égvilágon semmilyen adattal rendelkezik a továbbértékesített lélegeztetőgépekről.