Lezárult a Transparency International Magyarország „Mit ért el Magyarország az EU-csatlakozás óta?” címmel hirdetett infografika pályázata. A nyerteseket online díjkiosztó esemény keretében köszöntötte Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója.
Miközben a magyar közéletben széleskörű konszenzus övezi azt a megállapítást, miszerint Magyarország Európai Unióhoz való 2004-es csatlakozása történelmi lehetőséget jelentett az ország számára, és a lakoság körében példátlan mértékű az uniós tagság támogatottsága, a közéletben rendre kételyek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy Magyarország mennyire sáfárkodott jól az Európai Unió által biztosított előnyökkel és támogatásokkal. Éppen ezért Közös értékeink című, az európai értékekkel kapcsolatos projektünk keretében infografika pályázatot hirdettünk. A pályaművek arra a kérdésre reflektáltak, hogy mi valósult meg azokból a célokból, amelyeket a 2004-es csatlakozás előtt kitűztünk magunknak, és mi az, ami még várat magára, vagy amiben az akkori várakozásainkhoz képest más irányba indultunk el.
Az alkotásokat független adatvizualizációs szakemberek értékelték anonim módon. Szem előtt tartották egyebek között az adatalapú információábrázolás alapelveinek, szabályainak betartását, az ábrázolás kidolgozottságét, megtervezettségét, a pályamű logikus felépítését, az állítások világos megjelenítését és a megfelelő adatvizualizációs, design- és szövegelemek kiválasztását. A zsűri tagjai voltak: Bátorfy Attila, az Átlátszó.hu szerkesztője, Fillér Máté, animációs filmrendező, grafikus, a Telex.hu munkatársa, Schiffer Kata, grafikus és Zsubori Ervin, az Infotandem vezetőszerkesztője.
A beérkezett pályaművek változatos témákat dolgoztak fel az agráriumtól a visegrádi országok teljesítményének összehasonlításáig. A zsűri döntése alapján azonban egyik pályamű sem volt szakmailag kifogástalan, ezért csak második és harmadik helyet hirdettek.
Második helyezést ért el Cseh Tímea és Iván Szabina „Magyarország jobban teljesít? — Az egészségügy helyzete Magyarországon az EU-csatlakozás óta” c. alkotásával. A zsűri többek között méltatta a sokakat érintő témaválasztást, az érdemi, értő feldolgozást, az egységes, modern látványt, illetve az esztétikai elemek átgondolt, következetes használatát.
Harmadik helyre Rasztik Lilla „Korrupció Érzékelési Index az EU országaiban” c. pályaművét választotta a zsűri. Az infografika a Transparency International Korrupciós Indexét dolgozta fel. Az adatvizualizáció kapcsán a zsűri a látványos, modern feldolgozást, az erős, letisztult grafikai összeképet és a konzekvens színhasználatot is kiemelte.
A második helyezett 75 ezer forintos, harmadik helyezett 50 ezer forintos díjazásban részesül.
Gratulálunk a nyerteseknek, és köszönjük a beérkezett értékes pályaműveket!