
A Transparency International (TI) Magyarország, együttműködésben a Connect Europe Egyesülettel, nemzetközi konferenciát szervez Európai uniós értékek és források védelme – Jogállamiság és átláthatóság, avagy a magyar EU-elnökség mostohagyermekei címmel. Az eseményt partnerként támogatja a Közép-európai Egyetem (CEU) Demokrácia Intézete is. A budapesti rendezvényen a magyar európai uniós elnökség eddigi teljesítményét, továbbá a hazai jogállamiság és korrupció helyzetétét értékeljük európai uniós tükörben az EU-intézményekből érkező politikusok és vezető tisztségviselők, továbbá külföldi és hazai szakértők részvételével. Az eseményen Věra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke mond nyitóbeszédet.
A hathónapos magyar EU-elnökség programja szűkszavúan fogalmaz az olyan uniós alapértékek védelmével kapcsolatos elnökségi teendőkről, mint a jogállamiság megerősítése és a korrupció visszaszorítása. Ez két olyan terület, ahol – egyedüli tagországként – Magyarország ellen forrás-befagyasztással járó uniós szintű eljárás zajlik a jogállamiság szisztematikus megsértése és a jelentős mértékű, rendszerszintű korrupció miatt.
Hogy halad Magyarországon a jogállamisági és korrupció elleni mérföldkövek teljesítése? Milyen tanulságok vonhatók le az – eddig precedens nélküli – eljárásból az uniós jogállamisági eszköz hatékonyságára és a folyamat átláthatóságára nézve? Más tagállamok korrupciója és jogállam-ellenes intézkedései ellen miként küzd az EU? Várható-e a magyar elnökség alatt jelentős előrelépés a korrupcióellenes irányelv-javaslattal kapcsolatos EU-intézményi egyeztetésekben? Hogyan vonható be hatékonyabban a civil szféra az uniós értékek, alapjogok és források nemzeti szintű védelmébe? Miként egyeztethetők össze az alapvető uniós értékekkel a magyarországi szuverenitásvédelmi törvény és hivatal, és az utóbbi által indított eljárások? Szükség van-e további uniós jogalkotásra az európai értékek és források védelmében?
A Transparency International (TI) Magyarország és a Connect Europe közös szervezésében megrendezésre kerülő egynapos konferencián egyebek mellett ezeket a kérdéseket vitatjuk meg. A november 4-i rendezvényen magas beosztású uniós politikusok és tisztviselők, nemzetközi szinten elismert szakértők, továbbá a jogállamiság érvényesülésének és az uniós források elköltésének ellenőrzésébe bevont civil szervezetek képviselői lesznek a vendégeink.
Időpont: 2024. november 4., hétfő 10:00; a konferencia előre láthatóan 18:00-ig tart.
Helyszín és cím: Közép-európai Egyetem (Central European University – CEU), Budapest, 1051., Nádor utca 15, Auditórium
Nyitó előadások: Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter, Véra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke, Tineke Strik, az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának tagja, állandó magyar jogállamisági jelentéstevő.
A panelbeszélgetések résztvevői: Nicholas Aiossa, a Transparency International EU igazgatója, Pertti Anttinen, Finnország budapesti nagykövete, Miroslav Cák, a szlovákiai AGM Jogi Iroda partnere, Cseres Katalin, az Amszterdami Egyetem európai jogi tanszékének docense, Julia Gross, Németország budapesti nagykövete, Krzysztof Izdebski, a lengyel Batory Foundation igazgatótanácsának tagja, Magyar Bálint, a CEU Demokrácia Intézet tudományos munkatársa, korábbi oktatási miniszter, Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Annemie Turtelboom, az Európai Számvevőszék kohéziós, növekedési és társadalmi befogadást ösztönző beruházások ellenőrzéséért felelős II. kamarájának elnöke, Michal Wawrykiewitz, az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának póttagja.
Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A regisztrációkat érkezési sorrendben fogadjuk be a konferencia helyszínének befogadóképességéig. Regisztrálni az alábbi űrlap kitöltésével lehet. Az esemény a Facebook-oldalunkon is megtalálható.
FRISSÍTÉS: a regisztrációt a nagy érdeklődésre tekintettel október 28-án lezártuk! További jelentkezést nem áll módunkban elfogadni!
Az esemény magyar és angol nyelvű, angol és magyar szinkrontolmácsolást biztosítunk.
RÉSZLETES PROGRAM
9:30-10:00: reggeli kávé és networking
10:00: Konferencia kezdete
10:00-10:30: Köszöntő beszédek
Martin József Péter, ügyvezető igazgató, Transparency International (TI) Magyarország
Szent-Iványi István, elnök, Connect Europe
Nyitó előadások
10:30-10:50: Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter
10:50-11:00: Q&A
11:00-11:20: Věra Jourová, alelnök (értékek és átláthatóság), Európai Bizottság (online) – Európai uniós jogállamisági problémák és kihívások, megoldási kísérletek értékelése, különös tekintettek a magyarországi folyamatokra.
11:20-11:30: Q&A
I. Tematikus blokk: Uniós értékek (jogállamiság) védelme
Szekcióelnök: Ligeti Miklós, jogi igazgató, Transparency International Magyarország
11:30-11:45: Tematikus nyitóelőadás: Tineke Strik, az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának tagja, állandó magyar jogállamisági jelentéstevő (online) – új EP-prioritások: Miben és mennyire kívánja folytatni az elődje jogállamisági és korrupció elleni munkáját, milyen új problémákat lát, és milyen eszköztárra számíthat az uniós érdekek képviseletében? 1
11:45-13:00: Panelbeszélgetés: Uniós szinten ennyire érvényesülnek/kikényszeríthetők a horizontális uniós értékek és alapjogok (pl. jogérvényesítés, igazságszolgáltatás függetlensége, információszabadság stb.), és ehhez kapcsolódóan a jogállamiság? A magyar példa alapján: alkalmazhatná-e hatékonyabban a Bizottság a jogállamisági eszközt? Miként (nem) teljesíti a magyar kormány az egyes területekhez tartozó (szuper)mérföldköveket (igazságszolgáltatás, akadémiai szabadság, vagyonnyilatkozati rendszer)? Hogyan lehet hozzáfogni egy sérült jogállam helyreállításához anélkül, hogy az újabb jogsértésekhez vezessen (a lengyel példa alapján)? Mire támaszkodhat a civil szféra, hogy a negatív folyamatokat még időben megállítsa, illetve visszafordítsa? Van-e szükség további uniós szintű jogalkotásra?
Résztvevők:
Krzysztof Izdebski, a lengyel Stefan Batory Foundation igazgatótanácsának tagja
Magyar Bálint, a CEU Demokrácia Intézet tudományos főmunkatársa, korábbi oktatási miniszter
Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke
Michal Wawrykiewicz, az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának póttagja (online)
13:00-13:10: Q&A
13:10-14:40: Ebédszünet
II: Tematikus blokk: Uniós források védelme
Szekcióelnök: Martin József Péter, ügyvezető igazgató, Transparency International Magyarország
14:40-15:50: Panelbeszélgetés: Az uniós források védelme és az EU versenyképessége. Mennyire rontja le az EU gazdasági teljesítményét és versenyképességét az uniós források elköltésénél tapasztalt korrupció (modellek, számítások)? Az RRF tapasztalatai alapján segíti-e a hatékonyabb és korrupciómentesebb uniós forrásfelhasználást a teljesítménymutatók beépítése a feltételrendszerbe? Milyen további reformok körvonalazódnak a következő uniós költségvetési ciklus kohéziós politikájában a korrupció még hatékonyabb visszaszorítására? Hogyan lehet megerősíteni és hatékonyabbá tenni a civil részvételt és kontroltevékenységet a monitoring bizottságokban? Milyen jogi kiskapukat kell még bezárni a közpénzek elköltésének átláthatóbbá tétele érdekében (korrupció elleni irányelv, magántőke-alapok szabályozása)?
Résztvevők:
Nicholas Aiossa, a Transparency International EU igazgatója
Miroslav Cák, a szlovákiai AGM Jogi Iroda partnere
Cseres Katalin, az Amszterdami Egyetem európai jogi tanszékének docense
Annemie Turtelboom, az Európai Számvevőszék kohéziós, növekedési és társadalmi befogadást ösztönző beruházások ellenőrzéséért felelős II. kamarájának elnöke
15:50-16:00: Q&A
16:00-16:20: kávészünet
III. Tematikus blokk: Nagyköveti vélemények
Moderátor: Szent-Iványi István, elnök, Connect Europe
16:20-17:00: Konferenciazáró panelbeszélgetés: tagállami álláspontok a jogállamiság és az uniós források védelméről.
Résztvevők:
Julia Gross, Németország budapesti nagykövete
Pertti Anttinen, Finnország budapesti nagykövete
17:00-17:10: Konferencia lezárása
Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk!