Skip to content

A Kúria előtt is nyertünk

A Kúria előtt is nyertünk

2022. tavaszán nyerte meg másodfokon is a Transparency International (TI) Magyarország azt a pert, melyet a Nemzeti Koncessziós Irodával szemben indítottunk. Azt követően fordultunk a bírósághoz, miután a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó hivatal nem volt hajlandó kiadni az általunk beadott adatkérésre válaszul a 35 évre szóló autópálya-koncesszió háttérszámításait. Most a Kúria, helybenhagyva a jogerős másodfokú ítéletet az általunk kért adatok kiadására kötelezte az NKI-t.

2021. nyarán határozta el a kormány, hogy mintegy 2 ezer kilométernyi gyorsforgalmi úthálózatot szervez ki az állam kezeléséből a kiíráson induló magáncégeknek. Az állam így 35 évre tervezte átpasszolni a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésének és felújításának, valamint üzemeltetésének és fenntartásának feladatait, amiért évente tetemes összeget fizet a nyertes vállalkozásoknak, akik cserébe a fenntartás mellett új szakaszok megépítését is vállalják.

Nem meglepő módon a koncessziós eljárásban az állami tendereken hatalmas megbízásokat elnyerő oligarchákhoz köthető magántőkealap nyerte el a sztrádák 35 éves üzemeltetését és fenntartását. A felcsúti gázszerelő, Mészáros Lőrinc és a Szijjártó Péter külügyminisztert yachtoztató Szijj Lászlóhoz köthető magántőkealap az államtól a gyorsforgalmi utak kezeléséért cserébe évente nettó közel 100 millió forintot fizet – kilométerenként. Azaz a jelenlegi számítások alapján koncessziós jog három és fél évtizedes időtartama alatt 5 és fél ezer milliárd forint üti a szerencsés nyertesek markát.

A TI Magyarország azonban közérdekűadat-igényléssel fordult az illetékes Nemzeti Koncessziós Irodához hogy megtudjuk, mégis milyen háttérszámításokra alapozva szervezi ki az állam a hazai sztrádák fenntartásának jogát, méghozzá ezermilliárdos költségekért cserébe. Miután az NKI nem adta ki az adatokat bírósághoz fordultunk, és a pert első- és másodfokon is megnyertük. Emlékezetes: az eljárás során a Rogán Antal felügyelete alá tartozó hivatal egy 43 oldalas háttérszámítást nyújtott be a bíróságnak, azonban az szinte teljes terjedelmében ki volt satírozva.

Rogán Antal az áprilisi választásokat követő miniszteri meghallgatása után újságírói kérdésre válaszolva ígéretet tett, hogy a Mészáros Lőrinc és Szíjj László vezette konzorciummal való szerződéskötést követően rögvest közreadják azokat a vonatkozó adatokat, melyekre a bíróság jogerős ítélete kötelezi az államot. A miniszternek sajnos nem sikerült igazat mondania, ugyanis az NKI a miniszter valótlan ígérete napján nem az adatokat adta át, hanem a jogerős bírósági döntés Kúria által történő felülvizsgálatára irányuló kérelmet terjesztett elő.

A másodfokú ítéletet követően tehát ahelyett, hogy az állam végrehajtotta volna a bíróság jogerős ítéletét és a rendelkezésünkre bocsátotta volna az általunk perelt háttérszámításokat, az eljárás a Kúrián folytatódott. A bíróság most, változtatás nélkül helybenhagyva a másodfokú ítéletet úgy határozott, hogy a Nemzeti Koncessziós Irodának ki kell adnia az eddig féltve őrzött háttérszámításokat.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a fentebb említett megszólalásakor arra is kitért, hogy az Európai Uniónak nincs meg a kellő indoka az ahhoz, hogy érdemben vizsgálja a hazai sztrádák koncessziós kiszervezését. Rogán Antal elmondása szerint az eljárás során minden vonatkozó előírást messzemenőkig betartottak és különben is, az Unió a más tagállamokban lefolytatott hasonló eljárásokat korábban nem bírálta érdemben.

A TI Magyarország azonban akkor és most is úgy véli, hogy a hazai gyorsforgalmi úthálózat 35 éves koncesszióba átadása mind a koncessziós, mind a közbeszerzési uniós irányelvekkel szembemegy. Szervezetünk szerint ebből következően az Európai Bizottságnak megvan minden jogi alapja ahhoz, hogy kötelezettségszegési eljárást indítson Magyarországgal szemben, a testület pedig nem sokkal később vizsgálódni is kezdett.

Kapcsolódó oldalak

Nincsenek kapcsolódó oldalak
Kapcsolódó dokumentumok
×