Skip to content

A Globális Korrupciós Barométer vizsgálatának 2010-es eredményei

A magyarok háromnegyede szerint tovább nőtt a korrupció és ők maguk is több kenőpénzt fizettek – derül ki a  Globális Korrupciós Barométer 2010-es jelentéséből.

Nálunk pártok a legkorruptabbak

Az eredmények szerint Magyarországon a megkérdezettek 75%-a véli úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez egész Európában a második legrosszabb arány, nálunk csak Románia vélekedett lesújtóbban.

A felmérés kimutatta, hogy hazánkban a pártokat tarják legkorruptabbnak, őket az üzleti szektor képviselői követik. A bizalom hiányát jelzi, hogy Magyarországon az üzleti szektort az európai átlagnál lényegesebben korruptabbnak ítélik meg.

Egyre több kenőpénz az egészségügyben

Az elmúlt évben a legtöbb kenőpénzt Magyarországon az egészségügyben fizették a megkérdezettek. Míg 2009-ben a válaszadók 18%-a fizetett kenőpénzt az egészségügyben, addig 2010-ben már 26%-uk adott hálapénzt. Világviszonylatban a rendőrségnek fizettek legtöbben kenőpénzt a világon, míg nálunk az egészségügyben kimagaslóak a csúszópénzek gyakorisága.

A magyarok jelentenék a korrupciót

A korrupciót egyértelműen elítélik az emberek, sőt a megkérdezettek 66%-a jelentené is, ha korrupciós esettel találkozna. Ezzel szemben a tavalyi felmérésből kiderült, hogy a korrupcióval szembesülő emberek 63%-a valójában mégsem jelentette az esetet.

„Az állampolgárokat motiválni kell arra, hogy maguk lépjenek fel a korrupció ellen és ne fogadják el a jogsértéseket. A közérdekű bejelentők védelmét törvényi szinten garantálni kell és a végrehajtáshoz megfelelő intézményi keretek felállítása szükséges.” – mondta Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója.

A Transparency International megbízásából készült 2010-es Globális Korrupciós Barométer 86 ország több mint 91.000 állampolgárának véleményét tükrözi. Magyarországon 1000 fős mintán zajlott a lekérdezés, 2010. június 28. és július 9. között.

Kapcsolódó hírek

Nyílt levél a tulajdonosi átláthatóság megteremtéséhez 

Harmadik éve Magyarország az Európai Unió legkorruptabb tagállama a Transparency International 2024. évi Korrupció Érzékelési Indexe alapján 

Sikeresen lezárult a Petneházy utca 90. szám alatti önkormányzati lakóház építése

Rangos francia állami kitüntetést kapott a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója 

We are currently looking for a Junior Project Manager at Transparency International Hungary

A G7.hu és a Direkt36 újságírói nyerték a 2024. évi Transparency-Soma Díjat

Elérhetővé váltak a november 4-i teltházas konferenciánk videófelvételei 

„Egy profin és precízen felépített diktatúrába is csúszhatnak hibák” – dokumentumfilm-vetítés és kerekasztal-beszélgetés az idei Korrupcióellenes Világnapon 

Továbbra is veszélyben az EU-s pénzekhez való hozzáférés

Magántőkealapok: tyúklépésekben az átláthatóság felé − Válaszolt javaslatainkra az MNB

×